Planet Plus 2.0. Najczęściej zadawane pytania

Planet Plus 2.0. Najczęściej zadawane pytania

on lutego 20, 2020

Witajcie ponownie na naszym blogu! Przychodzimy do Was z nowymi informacjami na temat strony.

Najczęściej zadajecie pytania, które zaczynają się od, „kiedy” - już spieszymy z odpowiedzią.

Użytkownik: Kiedy wszystkie transakcje znajdą się na moim koncie?

Planet Plus: Importowanie transakcji ze starego systemu potrwa do końca tego tygodnia. Po tym czasie nie powinno już niczego brakować.

U: Kiedy transakcje otrzymają poprawny status?

PP: Dopiero po zaimportowaniu wszystkich transakcji ze starej wersji strony, przywrócimy ich statusy - do każdego konta podchodzimy indywidualnie.

U: Kiedy saldo mojego konta będzie prawidłowe?

PP: Jak zapewne już się domyślacie, saldo konta będzie podliczone właściwie, gdy transakcje i ich status zostaną poprawione.

U: Kiedy będzie można zlecić wypłatę uzbieranego cashbacku?

PP: Gdy zostaną poprawione statusy transakcji i saldo konta będzie się zgadzało, uruchomimy tę funkcję - nie chcemy w tym przypadku żadnych pomyłek.

Jeszcze zdarza się parę „dlaczego” - na które też odpowiadamy:

U: Dlaczego moje ręcznie zgłoszone transakcje są odrzucone?

PP: Tak, jak wyżej pisaliśmy - statusy transakcji reklamacyjnych wrócą do normy po tym, jak już wszystko zaimportujemy. Ich obecny status jest tylko chwilowy.

U: Dlaczego nie widzę swoich transakcji z bieżącego tygodnia?

PP: Zobaczysz je na swoim koncie w przyszłym tygodniu, ponieważ najpierw chcemy zrobić porządek ze starymi transakcjami - dlatego prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości.

U: Dlaczego nie mogę dodać transakcji ręcznie?

PP: Tak, jak już wiesz, nowe transakcje zostaną zaimportowane dopiero w przyszłym tygodniu, możliwe więc, że wcale nie będzie konieczności ich manualnego dodawania. Spokojnie - włączymy tę funkcję w przyszłym tygodniu.

Chcemy Was zapewnić, że wciąż pracujemy nad wyglądem i funkcjonalnością interfejsu, ale jeśli macie jakieś pytania/sugestie dotyczące nowej strony, oczywiście piszcie do nas na beta@planetplus.com!

Pozdrawiamy

Zespół Planet Plus