Komunikat dotyczący ostatnich wydarzeń

Komunikat dotyczący ostatnich wydarzeń

on lipca 27, 2020

Witajcie ponownie!

Dzisiaj wracamy z kluczową informacją, ale przede wszystkim z ważnym komunikatem i swego rodzaju prośbą. Zachęcamy do przeczytania całego wpisu!

Informacja jest taka, że wysłaliśmy w zeszłym tygodniu większość zaległych wypłat.

Teraz mniej przyjemna część wpisu, ale równie ważna. Komunikacja i stały kontakt, który z Wami mieliśmy na wszystkich kanałach - to wszystko robiliśmy dlatego, że nam na Was zależy - każdy Wasz problem staraliśmy się jak najszybciej rozwiązać. W pewnym momencie większość naszego zespołu zaangażowała się w odpisywanie na wiadomości, bo już nie wyrabialiśmy z ich ilością. Przykro nam, że część z Was uznała, że mimo wszystko ma prawo wyzywać nas od k****, c*****, p****** itp.

Żałujemy, że cała ta sytuacja potoczyła się w ten, a nie inny sposób - miała być super akcja z nową odsłoną strony, mega funkcjonalności - a wyszedł stos błędów spowodowanych tym, że: musieliśmy odpalić system, który nie był jeszcze w 100% gotowy, ze względu na to, że stary system już ledwo zipał pod ciężarem transakcji i rejestracji; współpraca z IT nie spełniła naszych oczekiwań; wybuch pandemii nie odbił się pozytywnie na niektórych sklepach. Część z nich wyłączyła się z cashbacku, co utrudniło wyegzekwowanie zaległych prowizji. To wszystko spowodowało, że mieliśmy opóźnienia, z kolei opóźnienia spowodowały, że agresja ze strony niektórych z Was spadła na nas niczym grad.

Wiecie, każdy ma prawo mieć gorsze chwile - zarówno osoba prywatna, jak i firma. Zdaje się, że zapominacie o tym, że firmę tworzą pracownicy. Po drugiej stronie nie siedzi bot, tylko osoba, która czyta to, co piszecie - niezależnie od tego, czy jest to prywatna wiadomość, czy publiczny komentarz. Oczywiście jak ktoś już dostał swoją wypłatę, rzadko kiedy o tym pisał. Dużo częściej natomiast wyzywano nas od „oszustów i złodziei”.

Przechodząc do prośby - zastanówcie się czasami, zanim coś wystukacie i poślecie w internet - nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie.

Ponieważ przelaliśmy Wam zaległy hajs, prosilibyśmy o niewypisywanie do nas więcej takich wiadomości:

Cały czas dodawaliśmy wpisy, pisaliśmy maile i posty na temat tego, co się u nas dzieje. Informowaliśmy o opóźnieniach i o tym, co je spowodowało. Jedyne, o co prosiliśmy, to trochę cierpliwości. Sami wiecie, że każda wypłata, jaką zlecaliście przez ostatnie 5 lat zawsze trafiała na Wasze konta. Ta świadomość niestety nie powstrzymała Was od zwyzywania całego zespołu. Niektórzy z Was dziwili się, że usuwamy część komentarzy. Na początku staraliśmy się odpowiadać na zaczepki, ale dotarło do nas, że jeśli ktoś potrzebuje naszej pomocy, napisze w prywatnej wiadomości na stronie w zakładce „Wsparcie”. Wypłaciliśmy dzisiaj zaległy cashback, więc chcemy podkreślić kilka faktów, żeby nie było wątpliwości:

  • Nie jesteśmy na Bahamach
  • Nie balujemy za hajs użytkownika
  • Nie jesteśmy piramidą finansową
  • Nie jesteśmy bankiem
  • Nikt Was nie okradł
  • Nikt Wam nic nie zabrał
  • Nie zamykamy się

Nikt Wam krzywdy nie zrobił, dlatego nie ma żadnego usprawiedliwienia na rzucane w naszą stronę groźby i wyzwiska.

Wierzymy w Planet Plus i wartości, które przedstawia. Dlatego wciąż jesteśmy z Wami - mimo przeszkód, wyzwisk, zawodów i całej masy nieprzychylnych zdarzeń, które ostatnio miały miejsce. Rok 2020 mało dla kogo był łaskawy, więc liczymy na odrobinę Waszego zrozumienia - tak po ludzku, bo przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, prawda?

Pozdrawiamy

Zespół Planet Plus