Jak pandemia wpłynęła na rynek e-commerce?

Jak pandemia wpłynęła na rynek e-commerce?

on listopada 06, 2020

Wiele słyszymy o pandemii oraz jej wpływie na zakupy. Jak tak naprawdę wygląda aktualnie sprzedaż w internecie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Galerie handlowe opustoszały, tryb życia całego społeczeństwa uległ znaczącej zmianie. Pracujemy zdalnie, a zdecydowana większość konwersacji odbywa się przez czaty. Zakupów dokonujemy online. Nikogo więc nie dziwi fakt, że rynek e-commerce przeżywa złote czasy.

Kupowanie przez internet jest rekomendowanym sposobem dokonywania zakupów z uwagi na nasze bezpieczeństwo. Statystycznie rynek sprzedaży internetowej rósł 18% rocznie. W roku 2020 jesteśmy świadkiem co najmniej 36% wzrostu sprzedaży online.

Z danych wynika, że obecna sytuacja szczególnie przyczyniła się do wzrostu sprzedaży internetowej w poszczególnych branżach:

Branża spożywcza - ok. 200% wzrostu sprzedaży; Zdrowie i uroda - ok. 130% wzrostu sprzedaży; Branża elektroniczna - ok. 60% wzrostu sprzedaży.*

Jednocześnie wiele się jednak słyszy o załamaniu rynku. Poszczególne branże zdecydowanie odczuły negatywne efekty zachowania szczególnego bezpieczeństwa i związanych z tym obostrzeń. Część firm nie generowała sprzedaży, a tylko zapobiegała ewentualności ponoszenia większych strat. Wśród nich znalazły się:

Branża turystyczna, która odnotowała ok. 60% spadek sprzedaży. Sprzedaż rozrywkowa (kina, teatry, vouchery) ok. 53% spadek sprzedaży. Branża sportowa odnotowała spadek sprzedaży w wysokości ok. 42%.*

Dane zostały oparte na raportach generowanych przez Planet Plus.

Naszym zdaniem nastała nowa era w dziejach sprzedaży internetowej. Wiele biznesów tradycyjnych musi na stałe „zaprzyjaźnić się” z generowaniem sprzedaży w internecie, by przetrwać, pozyskiwać nowych klientów i odnotowywać zyski. W perspektywie długofalowej pandemia przyczyni się do umocnienia rynku online oraz doprowadzi do technologicznego rozwoju sklepów internetowch. 

Adrian Rochowczyk, Business & Client Relationships Manager w Planet Plus