Gdzie są moje transakcje?

Gdzie są moje transakcje?

on lutego 18, 2020

Cześć!

Doskonale rozumiemy Wasze zniecierpliwienie i obawy dotyczące braku historii zebranego przez Was cashbacku. Cały czas jesteśmy na etapie importu danych ze starego serwisu oraz starej bazy danych, do nowej struktury i nowego serwisu. Przez ostatnie lata kilkaset tysięcy użytkowników zrobiło z nami ponad 2 miliony transakcji, w ponad tysiącu sklepów, a następnie zrealizowało kilkaset tysięcy wypłat. Te liczby powodują, że proces ten jest czasochłonny. Żeby zapewnić 100% zgodności kwot ze starego serwisu z nowym, musimy rozwiązać wszystkie niestandardowe przypadki, które były wynikami usterek w funkcjonowaniu starego serwisu. Dla nas absolutny priorytet ma pewność przeniesienia wszystkich kwot z dokładnością do jednego grosza (!). Do czasu, aż nie będziemy mieli takiej pewności, nie uznamy importu za zakończony.

Czy mogliśmy to zrobić przed włączeniem nowej platformy? Niestety nie, ponieważ proces ten wymaga zamrożenia starej bazy danych na czas eksportu danych. Godziny, które zajmuje eksport danych, oznaczałyby brak możliwości zrobienia nowych transakcji z naliczeniem cashbacku.

Jeszcze dzisiaj na Waszych kontach pojawi się wstępna wersja zaimportowanych transakcji. Wiemy już, że istnieje promil transakcji zaimportowanych błędnie, nad którym w kolejnych godzinach będziemy intensywnie pracowali. Po zakończeniu importu transakcji - salda Waszych kont zostaną ponownie przeliczone i wrócą do stanu z poprzedniej wersji serwisu. Pojawią się również wszystkie zrealizowane przez Was wypłaty.

Planet Plus (IT)